لبخند زیبا یکی از مهمترین مواردی است که می تواند تعاملات شما را بهبود ببخشد و به شما کمک می کند حس خوبی داشته باشید. برخی از افراد ممکن است دندان های نا مرتب و یا شکسته داشته باشند و یا حتی به صورت طبیعی دندان هایشان ساختار مناسبی نداشته باشد. این افراد زمانی که لبخند می زنند ساختار نامناسب دندانهایشان مشخص می شود که پرستیژ آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. کامپوزیت ونیر یکی از پرطرفدارترین راهکارهایی است که در این زمینه وجود دارد. شما با استفاده از کامپوزیت می توانید نواقص دندان های خود را پوشش دهید و دندان هایی زیبا و سالم داشته باشید.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر یکی از جدیدترین روش هایی است که در علم دندانپزشکی مطرح شده است و برای پوشش مشکلات و نواقص دندانی به کار می رود. در این روش، مواد بر روی ساختار دندان قرار می گیرد و پس از آن طول موج معینی به دندان تابیده می شود و کامپوزیت در جای خود باقی می ماند. کامپوزیت بدون هر گونه درد و خونریزی است و تمامی مشکلات نظیر دندان های شکسته، دندان های نامرتب، دندان های بد رنگ و یا دندان هایی که دچار لک شده اند با این روش ساختار مناسبی پیدا می کنند.

آیا در کامپوزیت دندان تراش می خورد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در زمان اجرای کامپوزیت ونیر پرسیده می شود در این زمینه است که آیا دندان تراش می خورد! پاسخ به این سوال منفی است. در اجرای کامپوزیت، دندان هیچ گونه تراشی نمی خورد و دندانپزشک به راحتی مواد را بر روی دندان قرار می دهد. اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد عدم وجود مشکل در دندان است. به طور مثال، اگر دندان پوسیده باشد، دندانپزشک ابتدا باید پوسیدگی را به طور کامل رفع کند و سپس می تواند این روش را اجرا کند.

طول عمر کامپوزیت چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت به موارد متعددی از جمله روش نگهداری، نوع مواد به کار رفته و تخصص و تجربه دندانپزشک در اجرای آن بستگی دارد. هر چقدر شما از دندان های خود بیشتر مراقبت کنید، به همان اندازه طول عمر کامپوزیت در دهان شما بیشتر خواهد بود. به طور متوسط، کامپوزیت 10 تا 15 سال در دهان باقی می ماند و پس از آن ممکن است نیاز باشد تا شما کامپوزیت دندانی خود را ترمیم کنید. در این رابطه، بهتر است با دندانپزشک متخصص در تماس باشید و سوالات خود را از او بپرسید.

کامپوزیت ونیر

فواید کامپوزیت

فواید کامپوزیت ونیر بسیار زیاد است و می تواند به شما کمک کند پس از اجرای آن بر روی دندان ها حس خوبی داشته باشید. برخی از فواید کامپوزیت به شرح زیر هستند:

  • افزایش اعتماد به نفس: یکی از مهمترین فواید اجرای کامپوزیت در دهان افزایش اعتماد به نفس است. زمانی که ساختار دندان های شما مرتب می شود و دندان ها همگی یک رنگ و زیبا هستند، می توانید تعاملات بهتری را تجربه نمایید.
  • مقرون به صرفه:شاید بتوان گفت یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده است افراد به سمت این روش کشیده شوند، قیمت مناسب آن است.
  • عدم نیاز به قالب گیری:کامپوزیت ونیر نیاز به هیچ گونه قالب گیری ندارد و دندانپزشک به راحتی می تواند مواد را بر روی دندان قرار دهد و سپس با امواج مخصوص روکش در دندان سفت می گردد.

عوارض احتمالی پس از عصب کشی

معمولا، پس از عصب کشی دندان برخی از عوارض احتمالی به وجود می آیند که طی یک و یا دو روز از بین می روند. اما اگر پس از یک هفته از عصب کشی، هنوز این مشکلات باقی مانده اند باید هر چه سریعتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید و این موضوع را با او در میان بگذارید. برخی از این عوارض احتمالی به شرح زیر هستند:

  • حساسیت موقت: ممکن است پس از عصب کشی، دندان حساسیت موقتی نسبت به تغییرات دما یا فشار نشان دهد. این حساسیت تدریجاً کاهش می‌یابد و در صورت بروز مشکل مزمن باید به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • تورم در لثه:پس از عصب کشی، ممکن است تورم در فضای لثه به وجود بیاید که معمولا پس از 24 ساعت رفع می شود.

روش نگهداری از کامپوزیت

اگر دندان های شما کامپوزیت ونیر است، باید به خوبی از آن نگهداری نمایید. مواردی که برای نگهداری از کامپوزیت و افزایش طول عمر آن پیشنهاد می شوند به شرح زیر هستند:

  • شما باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید. روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید و حتما باید نخ دندان بکشید. استفاده از دهانشویه روش مناسبی است که باعث می شود میکروب های دهانی کاهش پیدا کنند و همین امر می تواند به زیبایی و افزایش طول عمر کامپوزیت کمک نماید.
  • کسانی که کامپوزیت انجام می دهند نباید از چای، قهوه و یا مواد خوراکی رنگی به مدت طولانی استفاده نمایند. هر چقدر به رژیم غذایی خود اهمیت بیشتری بدهید، به همان اندازه زیبایی دندان های شما بیشتر خواهد شد.
  • کسانی که از روکش کامپوزیت بر روی دندان های خود استفاده می کنند نباید سیگار بکشند و یا از مواد مخدر دیگری استفاده کنند. زیرا این موارد باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.
  • کسانی که کامپوزیت انجام می دهند نباید از مواد خوراکی سفت مصرف کنند. زیرا این کار باعث می شود که روکش شکسته شود و در نتیجه طول عمر دندان ها کاهش پیدا می کند.

یکی از مواردی که زیباجویان پس ازا جرای کامپوزیت ونیر باید به آن توجه داشته باشند عدم دندان قروچه است. دندان قروچه می تواند به ساختار کامپوزیت آسیب وارد کند و آنها را از بین ببرد. بنابراین، اگر به مشکل دندان قروچه مبتلا هستید، توصیه می شود هرگز تا زمانی که آن را رفع نکرده اید برای دندان قروچه اقدام نکنید.

انتخاب خمیر دندان مناسب

با توجه به این مسئله که رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین اموری است که باعث می شود طول عمر کامپوزیت ونیر افزایش پیدا کند، شما باید از خمیر دندان مناسب استفاده نمایید تا بتوانید ساختار دندان های خود را حفظ کنید. خمیر دندانی که به کار می برید نباید خاصیت سایشی داشته باشد. زیرا خمیر دندان های سایشی باعث می شوند روکش دندان از بین برود و همین امر مشکلات زیادی را به وجود می آورد. همچنین؛ خمیر دندان نباید حاوی موادی نظیر الکل، سدیم کربنات، هیدروژن پراکسید یا جوش شیرین باشد. خمیر دندان های ژله ای گزینه مناسبی برای دندان های کامپوزیت شده هستند.

ما در کنار شماییم برای تجربه دندان های زیبا

کامپوزیت ونیر روشی است که به شما کمک می کند ساختار دندان های خود را مرتب کنید و مشکلات و نواقص آن را به طور کامل از بین ببرید. با این روش، فرم طبیعی دندان های شما حفظ می گردد و اعتماد به نفس تان افزایش می یابد. ما در کنار شما هستیم تا زیبایی را تجربه کنید و بتوانید با حفظ ساختار طبیعی دندان در دهان خود برای همیشه لبخند زیبا و دلچسبی داشته باشید. تمامی دندانپزشکان مجموعه ما دارای تخصص بالایی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان در تماس باشید.