سفید کردن دندان یا بلیچینگ روشی است که طی آن دندانپزشک با استفاده از مواد شیمیایی که غلظت بسیار بالایی دارند در مدت زمان محدود رنگدانه هایی را که در طول زمان در اثر مصرف مواد غذایی مختلف بر روی دندان به وجود آمده اند از بین می برد و می تواند ساختار دندان را سفید و یک دست نماید. این روش زیبایی می تواند لبخند شما را زیبا نماید و باعث می شود زمانی که لبخند می زنید دندان های سفید و خوشرنگی نمایان شود. سفید کردن دندان به معنای استفاده از روکش مانند کامپوزیت و یا لمینت نیست و سطح دندان طبیعی تمیز و سفید می شود.

سفید کردن دندان با بیلیچینگ

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

دندان ها به دلایل مختلفی ممکن است دچار تغییر رنگ شوند که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

  • برخی از افراد به صورت ژنتیکی دندان های زرد و لکه داری دارند
  • استعمال دخانیات رنگ دندان را تغییر می دهد
  • مصرف چای و قهوه می تواند بر رنگ دندان اثر بگذارد
  • با افزایش سن معمولا رنگ دندان ها تیره می شود
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث تیره شدن دندان ها می شود

همانطور که مشاهده می کنید برخی از عادت ها باعث می شوند که ساختار دندان رنگ طبیعی خود را از دست بدهد. با توجه به این موارد توصیه می شود با رعایت برخی از نکات زیبایی و ساختار طبیعی دندان های خود را حفظ کنید.

در روش سفید کردن دندان از چه ماده ای استفاده می شود؟

در روش بلچینگ از از پر اکسید هیدروژنه استفاده می شود. این ماده می تواند به درون بافت دندان و هرم های مینای دندان نفوذ کند و تمامی لکه هایی را که در اثر مصرف مواد غذایی به وجود آمده اند از بین ببرد. این ماده قدرت نفوذ بالایی دارد و تمامی لکه هایی را که در اثر اکسیده شدن ساختاری سفت و ماندگار بر روی دندان پیدا کرده اند از بین می برد و باعث می شود سطح دندان عاری از هر گونه لکی شود. البته باید بدانید این روش نیاز به دقت و تخصص بسیار بالای دندانپزشک دارد و باید به درستی بر روی سطح دندان اجرا شود.

آیا در این روش مینای دندان آسیب می بیند؟

از جمله نگرانی های کسانی که برای بلیچینگ دندان مراجعه می کنند در این رابطه است که آیا این روش به مینای دندان آسیب وارد می کند. بهتر است بدانید قدرت پراکسید هیدروژن که در روند سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد بسیار بالاست و می تواند هرم های مینایی دندان را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه؛ اگر بخواهیم پاسخ صادقانه ای را برای شما فراهم سازیم باید بگوییم امکان آسیب به مینای دندان در اثر سفید کردن آن وجود دارد. البته باید بدانید این مسئله به عمق آلودگی و پلاک هایی که بر روی دندان جمع شده اند بستگی دارد و بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا قبل از سفید کردن دندان باید جرمگیری انجام دهم؟

بهتر است قبل از اجرای روش بلیچینگ از جرمگیری استفاده نمایید. در روش جرمگیری، دندانپزشک با استفاده از ابزار دستی و یا اولتراسونیک پلاک هایی را که در خطوط بین لثه و لای دندان ها باقی مانده اند از بین می برد و همین امر نقش بسیار مهمی در از بین بردن لکه های دندانی دارد. زمانی که ساختار دندان تمیز و پاکیزه است، شما به مدت زمان کمتری برای قرار دادن پراکسید هیدروژن بر روی دندان خود نیاز دارد و همین امر نقش موثری در جلوگیری از آسیب به دندان دارد.

 

مدت زمان لازم برای بلیچینگ

یکی از سوالاتی که همواره در زمان مراجعه به مطب دندانپزشکی پرسیده می شود در این باره است که این روش زیبایی چقدر طول می کشد. بهتر است بدانید مدت زمان لازم برای سفید کردن دندان معمولا یک جلسه و یک و یا دو ساعت است. اما گاهی در برخی از کیس های پیچیده که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند این مدت زمان طولانی می شود و ممکن است آنها به دو و یا سه جلسه نیاز داشته باشند. دندانپزشک تنها کسی است که می تواند مشاوره های مناسب را در این جهت به شما ارائه دهد.

ماندگاری بلیچینگ

ماندگاری بلیچینگ حدودا یک سال است. با وجود این، ماندگاری آن به عوامل مختلفی از جمله نگهداری شما بستگی دارد. عدم استفاده از سیگار و یا دخانیات دیگر مهمترین مسئله ای است که باعث می شود ساختار دندان حفظ شود. همچنین، شما باید مصرف غذاهای رنگی از جمله نوشابه را کاهش دهید تا بتوانید ساختار دندان را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید که لکه ها بر روی دندان جمع شوند و رنگ و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل، شما باید به تمامی مراقبت هایی که دندانپزشک در اختیار شما قرار می دهد پایبند باشید.

مراقبت های پس از سفید کردن دندان

مراقبت های پس از سفید کردن دندان به شرح زیر هستند:

  • با توجه به این مسئله که پس از بلیچینگ ساختار دندان بسیار حساس است به مدت یک هفته غذاهای سبک و نرم مصرف کنید و از مصرف غذاهای خیلی سرد و یا خیلی گرم بپرهیزید.
  • استفاده از سیگار و دخانیات را ترک کنید.
  • از نوشابه و یا نوشیدنی های رنگی استفاده نکنید.
  • به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

آیا نوجوانان می توانند از این روش استفاده کنند؟

تمامی افراد بالای 18 سال مجاز به استفاده از این روش برای زیبایی دندان های خود هستند، اما اجرای این روش به نوجوانان و کسانی که زیر 18 سال سن دارند توصیه نمی شود و حتی ممکن است آسیب های بسیار جدی به ساختار دندان های آنها وارد شود.

ما در کنار شماییم برای تجربه دندان های زیبا

دندان ها مهمترین ارگانی در بدن هستند که می توانند به زیبایی و سلامتی شما کمک کنند. اگر دندان های شما نیازمند ارتودنسی هستند، می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید. ما در تلاش هستیم بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم. هدف ما تنها رفع ایراد دندان های شما نیست! ما می خواهیم شما لبخند زیبایی را تجربه کنید و این همان چیزی است که باعث می شود اعتماد به نفس شما در تعاملات اجتماعی تان بالا برود. در کنار ما بهترین ها را تجربه کنید.

تماس بگیرید