دندان مصنوعی یا پروتز دندانی یک ساختار مصنوعی است که برای جایگزینی دندان‌های طبیعی که در اثر عوامل متعددی از جمله کهولت سن، ضربه و فشار و یا عفونت از بین رفته‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندان مصنوعی معمولاً از موادی مانند پلاستیک، سرامیک یا فلز ساخته می‌شود و به ساختار دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد. با توجه به این مسئله که هزینه این پروتز دندانی در مقایسه با روش‌های دیگر ارزان‌تر است، امروزه این روش به عنوان یک روش مناسب برای حفظ سلامتی دندان‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

دندان مصنوعی

چه زمانی به پروتز دندانی نیاز داریم؟

دندان یکی از مهمترین ارگان‌هایی است که در دهان هر فرد وجود دارد و می‌تواند به افراد کمک کند زیبایی خود را حفظ کنند. از طرف دیگر، لبخند زیبا باعث می‌شود تعاملات اجتماعی شما نیز بهبود یابد. با توجه به این مسئله که دندان‌ها اولین راه ورودی غذا به درون بدن هستند و می‌توانند به جذب مواد مغذی در بدن کمک نمایند، باید به محض بروز مشکل برای رفع آن به دندانپزشک مراجعه کنید. برخی از مواردی که باعث می‌شوند شما به دندان مصنوعی نیاز داشته باشید به شرح زیر هستند:

  • از دست رفتن یکیا چند دندان طبیعی به دلیل شکستگی و یا فشار
  • تخریبجدی یک دندان به دلیل عفونت و یا به عنوان عوارض جانبی ابتلا به برخی از بیماری‌ها

آیا دندان‌های مصنوعی مانند دندان‌های طبیعی در دهان عمل می‌کنند؟

از جمله نگرانی‌های عمده کسانی که برای استفاده از دندان مصنوعی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند در این باره است که آیا دندان‌های مصنوعی وظایف و عملکردی مشابه به دندان‌های طبیعی دارند. بهتر است بدانید با توجه به پیشرفت‌هایی که این روزها در دنیای تکنولوژی رخ داده است دندان‌های مصنوعی ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارند و می‌تواند که دندان‌های طبیعی دارند و به شما اجازه می‌دهند غذاها را به خوبی جویده و بخورید، صحبت کنید و لبخند بزنید. با وجود این، باید توجه داشته باشید که دندان‌های مصنوعی به عنوان جایگزینی برای دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند و ممکن است در برخی از جنبه‌ها کمی متفاوت باشند.هرگز به عنوان جایگزین اصلی و دقیق دندان‌های طبیعی نیستند و در پایان تفاوت‌هایی دیده می‌شود.

روش نگهداری از دندان مصنوعی

بهتر است بدانید روش نگهداری از دندان‌های مصنوعی نسبتاً آسان است. شما باید آن‌ها را مانند دندان‌های طبیعی خود مراقبت کنید. یعنی باید دندان‌های مصنوی را روزی یک و یا دو بار مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه مناسب استفاده نمایید. این امر باعث می‌شود جرم و آلودگی که در اثر مصرف غذاها در دهان به وجود آمده است از بین برود. البته باید بدانید شما برای  تمیز کرد دندان‌های مصنوعی باید از مسواک ویژه استفاده کنید. همچنین، توصیه می‌شود در پایان شب دندان‌های مصنوعی را در یک لیوان آب بگذارید تا خشکی باعث ترک و یا آسیب به بدنه آنها نشود. هر چقدر بیشتر به این موارد پایبند باشید، به همان اندازه دندان مصنوعی برای مدت بیشتری قابل استفاده خواهد بود.

دندان مصنوعی

طول عمر پروتز دندانی چقدر است؟

یکی از مواردی که باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید طول عمر دندان‌های مصنوعی است. طول عمر این دندان به عوامل متعددی از جمله نوع موادی که برای ساخت آن‌ها استفاده می شود، نحوه نگهداری و مراقبت از آن‌ها و استفاده صحیح از آن‌ها بستگی دارد. معمولاً، دندان‌های مصنوعی برای چند سال تا یک دهه دوام می‌آورند و می‌توانند ساختار خود را در داخل دهان حفظ کنند. اما توصیه می‌شود پس از یک دهه برای تعویض آن اقدام شود.

دندان مصنوعی ثابت و یا متحرک ؟

به طور کلی، زمانی که صحبت از دندان های مصنوعی می شود باید بدانید منظور دندان هایی است که این قابلیت را دارند از دهان خارج شوند. دندان های مصنوعی می‌توانند همه دندان‌های فک بالا یا پایین را پوشش دهند و به افراد کمک نمایند از آنها مانند دندان های طبیعی خود استفاده نمایند. امروزه، با توجه به پیشرفت‌هایی که در این زمینه انجام شده است برخی از دندان های مصنوعی در دهان ثابت می‌شوند و دیگر نیازی به خروج اینها از دهان نیست. البته افرادی که از این دندان ها استفاده می کنند باید تقریبا سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند و برای تعویض و یا ترمیم آن اقدام نمایند. البته باید بدانید دندان های مصنوعی به صورت کامل و یا نیمه هستند. دندان های مصنوعی کامل برای کسانی مناسب است که تمامی دندان های خود را از دست داده اند. دندان های مصنوعی نیمه برای افرادی مناسب است که تنها بخشی از دندان های خود را از دست داده اند و می خواهند سریعا جایگزینی برای دندان های خود پیدا کنند. این کار بسیار تخصصی است و شما باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید و دندانپزشک پس از بررسی دندان شما بهترین گزینه را پیش روی شما قرار می دهد.

 

[video width=”848″ height=”464″

آیا استفاده از دندان مصنوعی دردناک است؟

زمانی که اولین بار دندان مصنوعی را در دهان خود قرار می‌ دهید ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید و یا احساس کنید چیز اضافی در دهانتان است. این دندان ها می توانند به بافت لثه و دهان فشار وارد کنند و همین امر می تواند حس بدی را به وجود بیاورد. حتی ممکن است برخی از افراد فشاری را در گوش خود تجربه کنند. اما باید بدانید تمامی این امور موقت هستند و اگر شما به مدت یک ماه از این دندانها استفاده کنید، کم کم به آن عادت می کنید و تمامی این مشکلات رفع خواهند شد و می توانید از مزایای دندان های مصنوعی در دهان خود بهره مند شوید.

ما در کنار شماییم برای تجربه دندان های زیبا

بهتر است بدانید امروزه استفاده از دندان مصنوعی برای کسانی که دندان های خود را به دلایل مختلفی از دست داده اند مورد توجه قرار گرفته است. اما چیزی که شما باید مد نظر قرار دهید تجربه و تخصص دندانپزشک است. زیرا اگر قالب گیری دندان به خوبی انجام نشود می تواند آسیب های زیادی را به ساختار دندان های شما وارد کند. ما در کنار شما هستیم که تمامی مشکلات دندان های خود را حل کنید و لبخند زیبایی را تجربه نمایید. در کنار شما هستیم تا لبخندی زیبا و منحصر به فرد داشته باشید و تعاملات خود را ارتقا دهید.

تماس بگیرید