دندان عقل در قسمت انتهایی دهان قرار دارد و در بسیاری از شرایط باعث بروز مشکلات زیادی در ساختار دندان های دیگر می شود. در بسیاری از موارد، بیمار تنها با  جراحی دندان عقل و لثه می تواند این دندان را از دهان خارج سازد و فشار و تنش را از دندان های دیگری که در دهان وجود دارند خارج سازد. گاهی دندان عقل کج است و ممکن است به ریشه دندان های دیگر فشار وارد کند و گاهی دندان عقل فضای زیادی را در دهان اشغال می کند و همین امر سبب می شود که شما فشار را بر روی دندان های دیگر احساس نمایید. در هر صورت، شما باید ابتدا به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا بتوانید بهترین روش را برای خروج دندان عقل انتخاب نمایید.

انواع جراحی دندان عقل و لثه

آیا دندان عقل کشیده می شود؟

دندان عقل می تواند هم به روش کشیدن و هم به روش جراحی از دهان خارج گردد. این امر به موقعیت و مدل دندان بستگی دارد و می تواند به شما کمک کند هر چه زودتر درد و یا فشار ناشی از دندان عقل را در دهان خود کنترل نمایید. به همین دلیل، ابتدا یک دندانپزشک متخصص باید به دقت ساختار دندان را بررسی نماید و در صورتی که متوجه شد دندان نیاز به جراحی دارد، هرگز نباید با روش های دیگر آن را از دهان خارج سازد. به همین دلیل، شما باید برای رفع مشکل دندان عقل خود حتما به یک دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

مراقبت های پس از جراحی دندان عقل و لثه چیست؟

پس از آنکه جراحی دندان عقل و لثه انجام شد شما نیازمند انجام برخی از مراقبت ها هستید. اولا، باید طبق دستور پزشک آنتی بیوتیک ها را به خوبی مصرف کنید و اجازه ندهید که محل کشیدن دندان عفونت کند. پس از آن، می توانید از کیسه آب سرد برای کنترل خونریزی و کاهش التهاب استفاده نمایید. به مدت یک هفته بهتر است از غذاهای سبک استفاده کنید و هرگز غذاهای چرب و یا سفت را مصرف ننمایید. در یک  و یا دو ساعت اولیه پس از جراحی دندان عقل و لثه سر خود را پایین نگه ندارید.

آیا خروج دندان عقل الزامی است؟

یکی از سوالاتی که همواره از دندانپزشکان پرسیده می شود در این باره است که آیا خروج دندان عقل الزامی است! برخی از دندانپزشکان بر این عقیده هستند دندان عقل حتما باید خارج شود. اما برخی از دندانپزشکان بر این عقیده هستند خارج شدن دندان عقل به وضعیت آن در دهان بستگی دارد. اگر دندان عقل به گونه ای در دهان قرار گرفته است که به ریشه و ساختار دندان های دیگر آسیب وارد می کند، باید حتما از دهان خارج شود. در غیر این صورت، الزام خاصی برای خروج دندان عقل وجود ندارد و می تواند مانند سایر دندان ها در دهان باقی بماند.

انواع جراحی دندان عقل و لثه

آیا جراحی دندان عقل دردناک است؟

شاید زمانی که برای جراحی دندان عقل و لثه مراجعه می کنید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا جراحی دندان عقل دردناک است. بهتر است بدانید در طول پروسه جراحی دندان عقل دندان و لثه شما بی حس است و در نتیجه هیچ حسی را احساس نمی کنید. ممکن است گاهی دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار تصمیم بگیرد که او را بیهوش کند. در هر صورت، پس از بیهوشی و یا بی حسی موضعی ممکن است شما کمی درد احساس کنید که با استفاده از داروهای مسکن می توانید درد را کنترل نمایید.

دوره نقاهت جراحی دندان عقل چند روز است؟

از جمله سوالاتی که همواره در طول جراحی دندان عقل و لثه پرسیده می شود در مورد دوران نقاهت پس از این عمل است. باید بدانید شما تقریبا یک هفته نیاز به مراقبت های بسیار زیاد دارد و پس از آن کم کم لثه به حالت اولیه باز می گردد. البته این مقدار در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است برخی از افراد پس از دو روز احساس بهبودی کامل داشته باشند و برخی از افراد نیز تا 10 روز نیاز داشته باشند از دندان خود مراقبت کنند. اما بهتر است بدانید دوران نقاهت این روش جراحی دندان زیاد نیست و شما پس از 24 ساعت می توانید کارهای روزمره خود را آغاز کنید.

جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد؟

کسانی که برای جراحی دندان عقل و لثه مراجعه می کنند در این مورد سوال می پرسند که جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد. بهتر است بدانید پاسخ به این سوال به وضعیت دندان بستگی دارد. اما به طور کلی، این جراحی در طول یک روز و بین 30 تا 40 دقیقه انجام می شود. پس از آن دندانپزشک در صورت نیاز لثه را بخیه می زند و با قرار دادن بانداژ از خونریزی جلوگیری می کند. این روش جراحی سبک است و پیچیدگی های روش های دیگر جراحی را ندارد. تنها مسئله ای که شما باید به آن توجه داشته باشید مراجعه به یک دندانپزشک حرفه ای و متخصص است.

 

دندان عقل نهفته چیست؟

ممکن است این اصطلاح را شنیده باشید که برخی از افراد دندان عقلشان نهفته است و این سوال برای شما پیش بیاید منظور از دندان عقل نهفته چیست. دندان عقل نهفته به دندانی گفته می شود که در زیر لثه باقی می ماند و از آن خارج نمی شود. در این صورت، دندانپزشک باید با جراحی دندان عقل آن را از دهان خارج سازد و این مسئله نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آسیب به دندان های دیگر دارد. در صورتی که سن شما بالای 25 سال است و هیچ نشانه ای از دندان عقل در دهان شما نیست باید به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه نمایید.

ما در کنار شماییم برای تجربه دندان های زیبا

دندان ها مهمترین ارگانی در بدن هستند که می توانند به زیبایی و سلامتی شما کمک کنند. اگر دندان های شما نیازمند ارتودنسی هستند، می توانید به کلینیک ما مراجعه کنید. ما در تلاش هستیم بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم. هدف ما تنها رفع ایراد دندان های شما نیست! ما می خواهیم شما لبخند زیبایی را تجربه کنید و این همان چیزی است که باعث می شود اعتماد به نفس شما در تعاملات اجتماعی تان بالا برود. در کنار ما بهترین ها را تجربه کنید.