دندان مصنوعی ​​​​​​​، مرکز تخصصی پروتز

ارائه نامه پس از درمان برای دریافت مبلغ از بیمه تامین اجتمائی + بیمه تکمیلی

دکتر احسان زنگنه

خانم و آقایی که از دندان مصنوعی استفاده کرده اند

در این مطب برای اولین بار تکنسین‌های دندانساز در کنار دندانپزشک متخصص قرار گرفته‌اند و همین امر باعث شده تا کیفیت نهایی ساخت دندان مصنوعی بسیار بالا باشد. ضمناً دستگاهی بنام فلکسی پلاست در مطب وجود دارد که ساخت دندان بسیار ظریف را محیا می‌کند. دندانهایی که با دستگاه FlexoPlast درست می‌شوند نشکن محسوب می‌شود و بسیار نرم و راحتند. از آنجائیکه اصولاً افراد مسن در نگهداری دندان مصنوعی دقت لازم را ندارند و از طرفی بسیار ایرادگیر هستند ساخت دندان با دستگاه فلکسی بسیار توصیه می‌شود، چون این دندان‌ها بخاطر ظرافت و نازکی از مابقی انواع دندان مصنوعی راحت‌تر است. شما برای ساخت دندان مصنوعی در مطب‌های دندانپزشکی صرفاً دندانپزشک را می‌بینید و ایشان پس از معاینه، برای بیمار قالب گیری می‌کند و سپس قالب گرفته‌شده را با ذکر توضیحات برای لابراتوار ارسال می‌نماید و لابراتوار پس از چند روز، مدل اولیه دندان را برای دندانپزشک باز می‌گرداند. دندانپزشک دندان را برای بیمار تست می‌کند و ایرادها را علامت‌گذاری می‌نماید، سپس مجدد برای لابراتوآر ارسال خواهد کرد تا فرآیند ساخت دندان صورت پذیرد و دوباره مرحله قبل تکرار می‌شود و دندان نهایی برای بیمار ساخته می‌شود. اگر دندان‌های نهایی ساخته شده برای بیمار آزار دهنده باشد بخش‌های اضافه علامت گذاری می‌شود و دوباره برای لابراتوار ارسال می‌گردد. در تمام دندانپزشکی ها همین اتفاق رخ می‌دهد چون دندانساز و دندانپزشک در یک مکان حضور ندارند. لذا بیماران کلافه شده و پروسه ساخت دندان مصنوعی بسیار فرسایشی می‌شود و در نهایت نتیجه نهایی کیفیت بالایی نخواهد داشت.
خوشبختانه در این مطب تکنسین دندانساز در مطب مستقر است و لابراتوار متعلق به دکتر آیت الهی و در مجاورت ویزیت قرار دارد. این مسئله  باعث شده تا کیفیت ساخت دندان مصنوعی به بالاترین حد ممکن برسد. ضمناً کاهش قیمت برای بیماران هم در بر داشته است و مراحل ساخت تا تحویل نیز بسیار کوتاه شده‌است.

مزیت های این مطب نسبت به دیگر مراکز...

دندان مصنوعی یا پروتز دندان با تجهیزات عالی

​در مطب دکتر آیت الهی مهمترین نکته رضایت بیمار است. ایشان تلاش کرده‌اند تا برترین تکنسین‌های پروتز ایران را که دارای تجربه بالائی هستند دور هم جمع کند. در این مطب رضایت بیمار حرف اول را می‌زند تا جائیکه اگر فرد از نتیجه حاصله رضایت نداشته‌باشد تکنسین کار خود را همچنان تا ایجاد رضایتمندی بیمار ادامه می‌دهد. تکنسین‌های این مطب از قدیمی‌ترین دندانسازهای ایران و دارای برترین رتبه‌های دانشگاهی می‌باشند. 

گردهمائی برترین تکنسین‌های تهران در یک مطب

تمامی عکس‌ها مربوط به بیماران همین مطب می‌باشد

داشتن یک لابراتوآر مجهز مجاورت و استفاده از تجهیزات مدرن روز دنیا، فرآیند ساخت دندان مصنوعی و پروتزهای تکه‌ای را در کوتاه‌ترین زمان مهیا کرده‌است. از اینرو ساکنین استان‌های دیگر می‌توانند با دوبار مراجعه به مطب دندان خود را تحویل بگیرند. در مرحله اول قالبگیری صورت می‌گیرد و مرحله دوم دندان سالم و بدون ایراد تحویل مراجعه کنند خواهد شد(به فاصله یک هفته). اگر بیمار با دندان ساخته‌شده در مرحله اول، احساس راحتی نداشته‌باشد ایرادهای جزئی دندان داخل لابراتوآر مطب رفع می‌گردد. می‌توان با اطمینان گفت این امکان در هیچ کجای ایران با این سطح کیفی و سرعت عمل بالا وجود ندارد.

ساخت دندان مصنوعی برای ساکنین شهرهای دیگر

دندان مصنوعی پروتز لمینیتی

این نوع دندان مصنوعی شباهت زیادی به لمینیت دندان دارد و فرد با داشتن پروتز لمینیتی از دندان بسیار زیبایی برخوردار خواهدشد و با این پروتز در مهمانی‌ها، دورهمی‌ها و حتی زندگی روزمره لبخند خیره کننده‌ای خواهد داشت. اگر شما علاقه به این نوع پروتز نداشته باشید می‌توانید از انواع دیگر که رنگی نزدیک به دندان طبیعی دارد استفاده کنید. بیماری که تعدادی از دندان‌های خود را داشته‌باشد و بخواهد برای بخش‌های از دست رفته خود از پروتز تکه‌ای لمینیتی استفاده کند باید به موازات ساخت دندان مصنوعی، دندانهای موجود و اصلی خود را با لمینیت اصلاح کند تا تفاوتی بین دندان و پروتز دیده نشود و دندان‌ها یک دست باشد "این مهم در همین مطب انجام می‌گردد"

پروتز دندان یا دندان مصنوعی
دندان مصنوعی یا پروتز دندان

دندان مصنوعی با چه موادی درست می‌شود و مواجه با چالش لثه های تحلیل رفته چگونه است ؟

دندانهای مصنوعی از رزین اکریلیک و گاهاً ترکیب این ماده با فلز ساخته می‌شود. روش دیگر هم پروتزهای ژله ای است که حالت ارتجاعی دارد و نشکن است. البته در همه موارد این پروتزها قابل استفاده نمی‌باشد. ماده ی دیگری که به زیباتر بودن دندانها کمک می‌کند پارسیِل است. گاهی اوقات بیمار بخاطر تاخیر در ساخت دندان مصنوعی قسمت عمده‌ای از استخوان لثه را از دست می‌دهد و این بخش تحلیل می‌رود. لذا در این زمان هنر اصلی را تکنسین دندانساز باید به خرج دهد که بتواند دندان مصنوعی را برای بیمار تهیه کند تا روی لثه قرار بگیرد. با اطمینان می‌توان گفت تکنسین های این مطب در این موارد کارنامه ای بسیار درخشان دارند. آنها افراد زیادی که توسط مراکز دیگر برای داشتن دندان با جواب منفی روبرو شده اند را صاحب دندان مصنوعی زیبا کرده‌اند و این افراد تا به امروز از دندان محکم و استوار خود لذت برده‌اند.

پروتز دندان چیست؟
به تمامی اعضاي مصنوعي بدن پروتز گفته مي‌شود، منظور از پروتز دندان در دندانپزشکي، دندان‌هاي مصنوعي مي‌باشند.
پروتز دندانی یکی از روش‌های دندانپزشکی می‌باشد که در واقع  همان دندان‌های مصنوعی یا روکش‌هایی است که بارها و بارها نام آن‌ها به گوشتان خورده است. پروتزهای دندانی، برای بازسازی نقایص داخل دندان و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نقش پروتزهای دندانی، پر کردن جای خالی دندان‌هایی است که در گذشته وجود داشته‌اند. اگر ساختار دندان‌ها بهم ریخته باشد و یا هر گونه نازیبایی در دندان‌ها به وجود آمده‌باشد، با کمک پروتز دندان، برطرف می‌شود. امروزه انواع گوناگونی از پروتزهای دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در درمان بیماری‌های دندانی، بر عهده دارند.
وقتی دندانی از بین می‌رود، کشیده یا خلاصه برداشته می‌شود، جای آن دندان برای همیشه خالی میماند مگر اینکه با روشی این جای خالی پر شود. روش های مختلفی برای پرکردن جای خالی دندان یا جایگزین دندان وجود دارد. یکی از مهمترین روش های جایگزین دندان های از دست رفته، پروتز دندان یا دندان مصنوعی است. با ما همراه باشید تا شما را به طور کامل با تعریف پروتزهای دندانی، انواع آن ها و کاربردشان در دندانپزشکی آشنا کنیم.
در کنار دیگر روش های جایگزین دندان مانند ایمپلنت، بریج و پل دندانی، پروتز دندان نیز از مهمترین روش های جایگزین است که با توجه به ویژگی ها و هزینه‌های نسبتا پایینش، هوادارن خاص خودش را دارد. از این دستگاه های دندانپزشکی با نام دندان مصنوعی نیز یاد می‌شود که البته این برمیگردد به گذشته و اکنون بیشتر به آن ها پروتز می‌گویند.​​​​​

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان پارسیل
دندان مصنوعی
پروتز دندان متحرک

پروتز دندانی ثابت 
پروتز دندان یکی از انواع مختلف پروتزها می‌باشد که معمولا به نام عمومی دندان مصنوعی در بین افراد جامعه شناخته می‌شود. در پروتز ثابت، بیمار نمی‌تواند دندان مصنوعی را از دهان خارج کند.
پروتز ثابت می‌تواند بر روی ایمپلنت یا دندان فرد کار گذاشته شود.
شما ممکن است برای بازسازی یک دندان از دست رفته و بازگرداندن شکل و اندازه طبیعی آن و یا جایگزینی دندان از دست رفته، نیازمند درمان با استفاده از پروتزهای ثابت باشید و ضمنا وقتی میزان کافی از نسج دندان برای نگهداری یک پرکردگی وسیع باقی نمانده باشد، روکش می‌تواند آن دندان را پوشانده و ساپورت کند.

روکش تک واحدی دندان
معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می‌شود. 

بریج دندان
یکی دیگر از انواع پروتز، بریج‌های دندانی هستند. آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان‌های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست‌رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge) بین دندان‌های پایه زده می‌شود تا ناحیه خالی از دندان پرشده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد بازگردد.​​​​​

دندان مصنوعی یا پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان کرم کبالت
پروتز دندان دست دندان
فلیپر تک دندانی
پروتز دندان مصنوعی متحرک پارسیل

​​​​​​​پروتزهای دندانی متحرک
گاهی برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته نمی‌توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می‌کنند، پروتز دندان متحرک به راحتی توسط خود فرد، در داخل دهان گذاشته و برداشته می‌شود.
​​​​​​​
​​​​​​​پروتز دندانی پارسیل
آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان دندان تکه‌ای شناخته شده‌است، همین نوع از انواع پروتز می‌باشد.

پروتز پارسیل، در دسته پروتزهای متحرک قرار دارد و خود از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. دندان‌های مصنوعی جایگزین در این پروتزها، روی یک پایه پلاستیکی همرنگ لثه‌ها قرار می‌گیرند. این مجموعه توسط یک نگهدارنده فلزی در داخل دهان قرار می‌گیرد و موقتا فیکس می‌شود. اگر میخواهید پروتز دندان ارزان داشته باشید می‌توانید از انواع پارسیل‌ها حساب استفاده کنید.
زمانی که هنوز چند دندان طبیعی در فک بالا و پایین وجود داشته‌باشند ما معمولا از این پروتزها به عنوان جایگزین سایر دندان‌های از دست رفته استفاده می‌کنیم. یک پروتز ناکامل نه تنها فضای خالی ایجاد شده توسط دندان‌های از دست رفته را پر می‌کند، بلکه از تغییر موقعیت دندان دیگر جلوگیری می‌کند.​​​​​​​

پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد:
- پروتزهای پارسیل تمام آکریل یا فلیپر، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
- پروتزهای کرم کبالت از قدیم الایام به عنوان درمان بی‌دندانی‌ها با انتهای آزاد ( کسانی که دندانهای خلفی _دندانهای عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که به هر دلیل نمی‌خواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این انواع پروتز شامل ترکیب آکریل ( بخش صورتی دست دندان یا لثه پروتز ) و آلیاژ فلزی هستند که بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل می‌شود. معمولا به علت فلزی بودن گیره‌ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان می‌باشد و به آنها پروتز پارسیل felexite گفته می‌شود.​​​​​​​

دندان مصنوعی یا پروتز دندان فلیپر

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که چند دندان خود را از دست داده‌اید و هنگام جویدن، گاز گرفتن، صحبت کردن و… با مشکل مواجه می‌شوید، پروتزها می‌توانند راه حل مناسبی برای بهبود آنها باشند. پروتزها کاملا سفارشی و متناسب با شکل و اندازه دهان شما ساخته می‌شوند و در ساخت آنها سعی می‌شود که تا حد ممکن طبیعی ساخته شوند.
استفاده از پروتز دندان باعث می‌شود که از فرسایش و سائیدگی و یا شکستگی و آسیب دندان‌های باقی مانده جلوگیری شود. استفاده نکردن از پروتزها ممکن است باعث شود که دندان‌های طبیعی جابجا شده و یا کج شوند.
دندان‌های مصنوعی یا پروتز های متحرک می‌توانند پس از اینکه در آورده شوند سریعاً در جای خود قرارگیرند و اصلا مشخص نیست که پروتزها در دهان شما وجود دارند، به این نوع پروتز ها، پروتزهای فوری گفته می شود. پروتزها هرگز نمی توانند جای دندان‌های طبیعی شما را بگیرند پس بنابراین مدت زیادی طول می‌کشد تا به آنها عادت کنید.

دندان مصنوعی یا پروتز دندان و مزایای آن

پروتز کامل دندان

 - دوبارمسواک زدن در روز برای پروتز دندان متحرک
 - در روزهای ابتدایی استفاده از پروتز دندان در هنگام خواب نیزدندان مصنوعی را خارج نکیند 
 - مراقبت از افتادن پروتز دندان در هنگام تمیز کردن آن
 - تمیز کردن سطح خارجی پروتز دندان با مسواک مخصوص دندان مصنوعی
 - تمیز کردن دهان و لثه و مخاط داخلی دهان با یک مسواک بسیار نرم
 - قرار دادن دندان مصنوعی یا پروتز دندان متحرک هفته‌ای یک بار داخل یک محلول ضدعفونی کننده به مدت 8 ساعت
 - قرار دادن پروتز دندان در هنگام عدم استفاده در یک ظرف آب نمک
 - قرار دادن پروتز دندان هنگام حمام رفتن داخل یک محلول تمیز کننده 
 - تمیز کردن دندان مصنوعی یا پروتز دندان بلافاصله پس از خوردن غذاهای رنگی
 - قرار دادن پروتز دندان به مدت 6 تا 8 ساعت در ظرف محتوای آب و یک قاشق سفید کننده خانگی در صورت تغییر رنگ​​​​

دندان مصنوعی یا پروتز دندان متحرک و مراقبت های از آن 

پروتز دندان

دندانسازان و دندانپزشکان متخصص در پروتز، تمام تلاش خود را می‌کنند که پروتزها را به عنوان جانشین شایسته‌ای برای دندان‌های طبیعی شما بسازند. اگر نگاهی به آن ها بی اندازید خودتان متوجه می‌شوید که ظاهر آن‌ها چندان هم غیرطبیعی نیست و حتی طرح لبخند شما را هم زیباتر می‌کنند.​​​​​​​

آیا شکل ظاهری پروتز دندان طبیعی است

بعد از قرار دادن پروتزها روی لثه‌ها ممکن است در تلفظ برخی از کلمات دچار مشکل شوید. اگر چنین شد؛ سعی کنید با تمرین و تکرار، آواز خواندن یا صحبت کردن با دیگران، تلاش کنید تکلم خود را بهبود ببخشید. با گذشت چند روز به راحتی می‌توانید با پروتزهای جدید خود صحبت کنبد.
گاهی وقتی می‌خندید، سرفه می‌کنید یا لبخند می‌زنید، پروتز دندان لغزیده یا کمی جابجا شود که این طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. اما به راحتیِ و با یک فشار زبان، دوباره می‌توانید پروتز را به سر جای خودش برگردانید

آیا دندان مصنوعی روی صحبت کردن من تاثیر می‌گذارند 

دندانپزشک یا متخصص پروتز به شما نحوه استفاده از پروتز را آموزش خواهدداد و به شما خواهد گفت چه وقت باید از آن ها استفاده کنید. اما در چند روز اول بعد از آماده شدن پروتزها، شما باید همیشه حتی موقع خواب آن‌ها را در دهان خود تحمل کنید تا متوجه وجود مشکلات احتمالی آن‌ها شوید. اما بعد از اینکه متوجه شدید با آن ها راحتید می‌توانید شب‌ها قبل از خواب پروتز را دربیاورید تا لثه‌ها استراحت کنند. صبح که شد مجددا می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

آیا تمام مدت شبانه روز باید از دندان مصنوعی استفاده کرد؟

دندان مصنوعی پروتز دو فک
دندان مصنوعی پروتز فک بالا و فلیپر فک پایین
دندان مصنوعی پروتز دندان فک بالا

غذا خوردن با این دندان‌های جدید در ابتدای امر، کمی دشوار خواهد بود. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید به درستی و بدون مشکل با آن ها غذا بخورید. به همین دلیل شما باید تا چند هفته سعی کنید بیشتر غذاهای نرم و قطعه قطعه شده بخورید.
مواد غذایی را با هر دو طرف دندان‌های خود بجوید. بعد از مدتی می‌توانید غذاهای جامد هم بخورید اما سعی کنید که غذاهای سفت و سخت نخورید. زیرا به لثه‌های شما ممکن است آسیب وارد شود.
از خوردن غذاهایی که بسیار چسبناک یا سخت هستند خودداری کنید.
هنگام استفاده از پروتز دندان باید از جویدن آدامس خودداری کنید.

آیا غذا خوردن با پروتز دندان سخت است؟ 

پاسخ به این سوال مثبت است. ایمپلنت‌ها و بریج‌های دندانی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های جایگزین دندان هستند. هرچند که به نسبت هزینه پروتز دندان، ایمپلنت‌ها هزینه‌های بالایی دارند، اما به شدت زیبا، مستحکم و مشابه دندان‌های طبیعی شما هستند. از میان تمام روش‌های جایگزین دندان، ایمپلنت بهتر است اگر توانایی مالی آن را دارید و می‌خواهید برای همیشه یک دندان فوق العاده داشته باشید بهتر است که ایمپلنت بکارید.

چه درمان‌هایی را می‌توان جایگزین پروتز دندانی کرد؟

تقریبا 8 تا 12 هفته بعد از کشیدن دندانها می توان دندان های مصنوعی را در دهان قرارداد و دندان مصنوعی فوری از قبل تهیه می شود و به محض کشیدن دندان ها در دهان قرار می گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می شود، نقطه ضعف دندان مصنوعی فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین دندان مصنوعی فوری معمولا راه حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. 
دندان مصنوعی متحرک کامل می تواند اعتماد به نفس در ظاهر فرد را بازیابی کرده و به صحبت کردن و به غذا خوردن عادی بیمار کمک نماید.

​چه مدت پس از کشیدن دندان می توانیم پروتز دندان بگذاریم؟